C# Nedir

C# Nedir Ve Kısa Tarihçesi

C# programlama dilini Microsoft tarafından geliştirilmiştir. C# programlama dilinin baş mimarı, dünyanın en büyük programlama dili uzmanlarından Anders Hejlberg’tir. Hejlberg, 1980’lerde çok başarılı olan Turbo Pascal’ı da geliştirmiştir. Anders Hejlberg aynı zaman Delphi derleyicileri ve j++ dilinin tasarımlarıyla da tanınmaktadır. ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır. C# dilinin isimlendirilmesinde , 2 tane + karakterinin bir birleriyle yaklaştırılmasından oluşan durumunu anlatma için bir melodi anahtarı olan Major kullanılmıştır. Bu içeriğimizde temel olarak C# Nedir, sorusunun cevabını vereceğiz.

C# Nedir ve Neden Doğmuştur?

  1. Diller arasındaki cross-language interoperability, yani uyum içinde çalışma özelliğidir. Bir dilde üretilmiş kod başka bir dilde üretilmiş kodla birlikte çalışabilir.
  2. C# dili Java’nın yapamadığı Windows platformlarıyla tam entegrasyon sağlamaktadır.Bir Windows işletim sistemine sahip makinede Java Virtual Machine kurara uygulamaları çalıştırabilirsiniz.Fakat ortamlar tam entegrasyonu sağlamaktadır.Windows Dünya’da kullanılan en çok işletim sistemidir. Bu tam entegrasyonu .NET ve Java sağlamaktadır.
  3. Microsoft’un ticari olarak kendi platformunu desteklemesi ve Java’ya tam entegrasyon sağlayıp, büyük bir pasta payını başka bir firmaya kaptırmamakta bunun sebeplerinden biridir.
  4. Windows Phone, .NET Microframework gibi ortamlarda Microsoft’un ürünü olup, sadece bu alana özgü C# diliyle verimli uygulamalar geliştirebilirsiniz.

C# temel versiyonun sonra 5.0 versiyonuna kadar tam 5 kez yeniden düzenleme geçirmiştir. 5 düzenlemeden sonra da şuandaki durumunu almıştır. Her versiyonda yeni özellikler eklenmiştir. Örneğin C# 2.0’da jenerikler, iteratörler, static sınıflar, extern örnekleri vb. şeyler eklenmiştir.

Yazar Hakkında
Toplam 13 yazı
Berke Türköz
Berke Türköz
Manisalı .NET Developer...
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara